Twitter: Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Rehberi

Twitter: Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Rehberi

Twitter, insanların şu anda dünyada neler olup bittiğini öğrenmeye çalıştıkları sosyal medya mecrasıdır. Her gün dünya da kendi bölgenizde neler olup bittiğini anında öğrenebilirsiniz. Müzik, spor, politika, haberler, ünlüler veya her gün anlarla ilgileniyor olsanız da, insanların neden bahsettiğini görmek ve sohbete katılmak için Twitter’ı mutlaka kullanmalısınız.

Nasıl Tweet Atarım?

Öncelikle twitter’a www.twitter.com adresinden girerek üye olmalısınız. sonra da ana akış sayfanızın üstün kısmında içinde neler oluyor yazılı bir kutucuk göreceksiniz. O kısma en fazla 4 fotoğraf, bir GIF veya bir video ekleyebilirsiniz. Tweet’i profilinize göndermek için Tweetle düğmesine tıklayın. İlk twwetinizi attınız hayırlı uğurlu olsun 🙂

twitter mesaj kutusu

Tweet Silme

Yalnızca kendi Tweet’lerinizi silebileceğinizi unutmayın.
Diğer hesaplar tarafından gönderilen Tweet’leri silemezsiniz. Bunun yerine, Tweet’lerini almak istemediğiniz hesapları izleyebilir, engelleyebilir veya kapatabilirsiniz.
Retweet’i nasıl sileceğinizi veya geri alacağınızı okuyun.

Twitter Flood Ne Demek?

Bazen kendimizi ifade etmek için birden fazla Tweet’e ihtiyacımız var. Twitter’da bir konu, bir kişiden gelen bir dizi Tweet’ır dizisidir. Birden fazla Tweet’i birbirine bağlayarak ek içerik, güncelleme veya genişletilmiş bir içerik yayınlamış oluruz. Buna flodd atmak ya da twit dizisi denir.

 

twitter da flood atmak

Klavye kısayolları
Aşağıdaki twitter.com’da kullanılacak klavye kısayollarının bir listesidir.

Eylemler
n = yeni Tweet
l = gibi
r = cevapla
t = Retweetle
m = Doğrudan Mesaj
u = hesap kapat
b = hesap engelle
Enter = Tweet detaylarını aç
o = fotoğrafı genişlet
/ = arama
cmd-enter | ctrl-enter = Tweet gönder

Nasıl Retweet Yaparız?

Takipçilerinizle herkese açık olarak paylaştığınız bir Tweeti kendimiz ya da bir başkasının tekrar paylaşmasına Retweet denir. Bu, Twitter’daki haberleri ve ilginç keşifleri paylaşmanın harika bir yoludur. Retweetlemeden önce kendi yorumlarınızı ve / veya medyanızı ekleme seçeneğiniz vardır. Twitter’ın Retweet simgesini kullanırken, yorum yapan Retweetiniz veya Retweet’iniz paylaştığınız Tweet’i referans alacaktır. Birisi retweetinize yorum yazarak yanıtladığında, orijinal Tweet’in yazarı sohbete otomatik olarak eklenmez. Orijinal Tweet’in yazarını dahil etmek istiyorsanız, kullanıcı adlarını söylemeniz gerekir.

Başkalarının Tweet’lerini Twitter’da paylaşmanın yanı sıra, kendi Tweet’inizle yorum yaparak Retweetleyebilirsiniz. Bu işlev özellikle eski Tweet’lerinizi yeniden göndermek istediğinizde yararlıdır, çünkü tekrar alakalı olur veya tüm takipçilerinizin alakalı tweet’i görmesini sağlarsınız.

Paylaşmak istediğiniz Tweet’in üzerine gelin:

Retweetle düğmesini tıklayın
Bir pop-up size Retweetlemek üzere olduğunuz Tweet’i gösterecektir.
Retweetle düğmesini tıklayın.
Tweet daha sonra tüm takipçilerinizle bir Retweet olarak paylaşılır.

Tweet Nasıl Yanıtlanır?

Başka bir kişinin Tweet’ine verilen cevaptır. Bir Tweet’teki yanıtla simgesine tıklayarak veya dokunarak cevaplayabilirsiniz.
Başkasına cevap verdiğinde, Tweet’iniz profil sayfası zaman çizelgenizde görüntülendiğinde Yanıtlanıyor … mesajını gösterir. Birisi Tweetlerinizden birine yanıt verdiğinde, Tweet’in üstünde size yanıt verirken Notifications sekmesinde bir bildirim alırsınız.
İki kişi birbirine yanıt verdiğinde, yalnızca yanıtlayan kişiyi ve sohbetteki kişiyi izleyenler gibi ilgili kişiler yanıtı zaman çizelgelerinde görecektir.
Zaman çizelgenizdeki bir cevaba tıklar veya dokunduğunuzda, yanıtlanan Tweet’in gösterilmesi için genişleyecektir.
Korumalı Tweetleri olan kişilerin cevapları sadece takipçileri tarafından görülebilir.
Birisi size bir yanıt gönderirse ve onları takip etmiyorsanız, cevap Giriş zaman çizelgenizde görünmez. Bunun yerine, cevap Bildirimler sekmesinde görünecektir.

sosyal medya nedir makelesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

× Nasıl Yardımcı Olabilirim?