sosyal medya nedir

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya nedir sorusuna tek bir cevap veren yoktur. Herkes kendi yorumunu katar. Sonuçta benzer olsa da hep farklı yorumlar duyarsınız. Kabaca bir tarif yapmak gerekirse, karşılıklı etkileşimin olduğu internet platformlarının genel adıdır diyebiliriz.

Sosyal Medya Nedir?

Eminim aranızda Facebook’tan öncesini hatırlayanlar vardır. Hatta zaman zaman muhabbet arasında “Facebook’tan önce biz ne yapıyorduk” diyenler de vardır. Sosyal medyayı Facebook, Twitter, Instagram olarak algıladığımız için öncesinde yok sanıyorduk.
Halbuki günümüzde hala kullanılan forumlar, zamanın en büyük etkileşim alanlarıydı. İnsanlar forumlarda yardım alıyor, birbirleriyle tanışıyor sohbet ediyordu.


Lakin günümüzdeki kadar yaygın bir kullanımı yoktu. Facebook ve benzeri platformların hayatımıza girmesiyle birden her şey değişti. Kullanım alanı genişledi, artık sadece insanlar değil şirketlerde burada ve reklamlar da işin içine girdi. Sonuç olarak insanlar neredeyse şirketlerde orada boy göstermeliydi ve bunun geri dönüşleri cirolara yansımaya başlayınca günümüzde geldiğimiz nokta, insanların reklam görmeden hiçbir mecrayı ziyaret edememesi oldu.

Sosyal Medya Nedir Sorusuna Farklı Bakışlar

Sosyal medyaya yeni bir isim verilmişti “Yeni Medya”. Yeni medyanın geleneksel medyanın sonunu getireceğine inanan sayısı çok fazlaydı öyle ki yeni medyaya karşı büyük bir ön yargı oluşmasına sebeb olmuştu.
Yeni medyanın pek çok avantajı vardı. Bunun farkına varan geleneksel medya, internette, yeni medya platformlarında yerini almaya başladı. Artık bu mecralar üzerinden televizyonda yapamayacakları uzun yayınları yapar oldular. Hem de yeni jenerasyonla da bu kanallar sayesinde anlık iletişim kurabildiler.

Sosyal Medya Nedir ve Gelecek

Sosyal medyanın uygulamalarının telefonlarımıza hatta saatlerimize kadar girmesiyle pek çok şeyi uzaktan yönetiyor olacağız. Bununla birlikte giderek giyilebilir teknolojilerin hayatımıza girmesiyle pek çok şey dijitalleşecek ve daha fazla reklamların hedefinde olacağız yani daha çok reklam göreceğiz buna şimdiden hazır olun.
Yeni medyanın sadece insanların birbirleriyle fikirlerini tartıştıkları, fotoğraflar paylaştıkları bir yerden olmaktan öte iş yapış şeklimizi de değiştirecek. Günümüzde olduğu gibi ofise gitmemize gerek olmayacak. İş başında daha az insan olacak ama bu robotların ve internetin dünyamızı işgal edeceği bilim kurgu filmleri gibi bir sonuç doğurmayacaktır. Hayatımızı kolaylaştırıcı bir hal alacaktır.× Nasıl Yardımcı Olabilirim?