Dijital Pazarlamacılar ve Sosyal Medya Uzmanları için Telegram Grubu!

Günümüzde iyice popülerleşen, dijital medya sektöründe iş yapanların örgütlenmesi önemli bir konu. Buna öncülük eden, sektörde hizmet edenlerin tam bir dayanışma ile birbirine yardımcı olmaları ve belli ortaklıklar oluşturmalarına olanak sağlayan, yine bir sosyal medya platformu var. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan bu sosyal mecranın adı Telegram. Bu sosyal mecranın arkasında rus geliştiriciler bulunuyor. 400 milyon abonesi ile Whatsapp’ın çok gerisinde olsa da abone sayısı hızla artmaya devam ediyor. Whatsapp’ın egemenliğine son vermesini yakın gelecekte elbette beklemiyorum ama kendine has özellikleriyle alternatif bir sosyal mecra olduğu aşikar. Pek çok ajansın hali hazırda çalışanlarıyla Telegram üzerinden oluşturdukları gruplar üzerinden iletişime geçtiğini biliyoruz.

Telegram Gruplarının Farklılığı Nedir?

Telegram gruplarına 200.000 üye ekleyebilirsiniz. Grubunuz için kısa bir bağlantı alabilir, bunu ister masaüstünde ister mobil cihazlar üzerinden kullanabilirsiniz. Alacağınız kısa bağlantıyı t.me/sosyalmedyavedijitalpazarlama gibi herkese açık hale getirirseniz de; herkes grubun tüm sohbet geçmişini görüntüleyebilir ve mesaj göndermek için katılabilir. 2 GB boyutunda olan her türden dosyayı gönderip alabilirsiniz. Tüm üyelerin belirli içerik türlerini yayınlamasını kısıtlamak için varsayılan izinleri ayarlayabilir, hatta üyelerin tamamen mesaj göndermesini bile kısıtlayıp, herkes izlerken yöneticilerin kendi aralarında sohbet etmesine izin verebilirsiniz. Bunların yanı sıra daha birçok özelliği bünyesinde barındıran Telegram uçtan uca şifrelenmiş durumdadır.

Güvenlik Önemliyse Çözüm Telegram

Whatsapp’ın güvenlik sorunları olduğunu pek çoğumuz biliyoruz. Facebook tarafından satın alındığında dahi bu durum değişmedi çünkü Facebook’un kendisinin de güvenlik konusunda kötü bir ünü bulunuyor. İşte bu durumda çözüm Telegram olarak karşımıza çıkıyor.
Telegram bulut tabanlı bir hizmet. Bunun avantajı olarak istediğiniz kadar cihaz ile giriş yapabilirsiniz. WhatsApp’ı bilgisayardan kullanmak için telefonunuzun ve internetinizin sürekli açık olması gerekiyor. Bu durum dolayısıyla Dijital Pazarlamacılar ve Sosyal Medya Uzmanları için Telegram Grubu kullananları bir adım öteye taşıyor.
Telegram’ın uçtan uça şifrelendiğini daha önce söylemiştim. Buna karşın istemci kodunu tamamen açık kaynaklı sunması, üçüncü taraf uygulama ve bot geliştiriciler için de yüzde yüz açık API’ler sunuluyor olması olası güvenlik sorunlarıyla karışılacağımızı gösteriyor olsa da Telegram tarafı tüm sorunlar için hazır olduğunu, yazılım mühendislerinin olası güvenlik açıkları için çalıştıklarını söylüyor. Sonuç itibariyla Telegram’ın hâlâ hazır kullanılan en güvenli ana akım mesajlaşma uygulaması olduğunu söyleyebilirim.

Dijital Pazarlamacılar ve Sosyal Medya Uzmanları için Telegram Grubu Önerileri

Dijital pazarlamacılar ve Sosyal Medya Uzmanları için gönül rahatlığıyla önereceğim en iyi Telegram grup elbette ki sosyal medyanın ilk romanı Mecburdum’un yazarı ve aynı zamanda Dijital Medya Uzmanı Serdar Bağtır’ın kurduğu, sektörün önde gelen dijitalcilerinin toplandığı, Sosyal medya ve dijital pazarlama grubudur.

Twitter: Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Rehberi

× Nasıl Yardımcı Olabilirim?