Bye Bye Flash

Bye Bye Flash

Adobe 25 Temmuz 2017’de  2020’nin sonunda Flash’ı desteklemeyi bırakmayı planladığını açıklamıştı. Yıl oldu 2020 şimdiye kadar sitelerinizde gerekli düzenlemeleri yapmadıysanız yıl sonuna kadar fırsatınız olduğunu hatırlatmak isterim.

Flash Nedir?

Flash Player, Web tarayıcılarında multimedya veri görüntüleme ve akış yetenekleri sağlayan bir yazılımdır.

Flash Player, multimedya dosyalarını Shockwave Flash Formatında (SWF) yürütmek için kullanılır. Bu dosyalar birincil Adobe Flash ve desteklenen diğer yazılım araçları kullanılarak oluşturulur. Flash Player başlangıçta Macromedia Corporation tarafından geliştirildi ve daha sonra Adobe Systems tarafından satın alındı. Flash Player, Adobe Flash Player olarak da bilinir.

Flash Kullanımı Azaldı

Flash, 20 yıldır oyun oynama, video izleme ve web’de uygulama çalıştırma şeklinizi şekillendirdi. Ancak son birkaç yıldır Flash daha az yaygın hale geldi. Üç yıl önce, masaüstü Chrome kullanıcılarının yüzde 80’i her gün Flash içeren bir siteyi ziyaret etti. Bugün kullanım sadece yüzde 17’dir ve azalmaya devam etmektedir.

Bu eğilim, sitelerin Flash’tan daha hızlı ve güç tasarrufu sağlayan açık web teknolojilerine geçtiğini göstermektedir. Ayrıca daha güvenlidirler, bu nedenle alışveriş yaparken, bankacılık işlemlerinde veya hassas belgeleri okurken daha güvenli olabilirsiniz. Ayrıca hem mobil hem de masaüstünde çalışırlar, böylece en sevdiğiniz siteyi her yerde ziyaret edebilirsiniz.

Bu açık web teknolojileri, sitelerin Flash’ı çalıştırmak için sizden izin istemesi gerektiğinde geçen yıl Chrome için varsayılan deneyim haline geldi. Chrome, Flash’ı daha fazla durumda çalıştırmak için izninizi isteyerek ve sonunda varsayılan olarak devre dışı bırakarak, önümüzdeki birkaç yıl boyunca Flash’ı aşamalı olarak kaldırmaya devam edecektir. Flash’ı 2020’nin sonuna doğru tamamen Chrome’dan kaldıracağız.

Bugün Flash kullanan bir siteyi düzenli olarak ziyaret ediyorsanız, bunun sizi nasıl etkilediğini merak ediyor olabilirsiniz. Site açık web standartlarına taşınırsa, artık o sitede Flash çalıştırma istemlerini görmemeniz dışında fazla bir fark görmemeniz gerekir. Site Flash kullanmaya devam ederse ve siteye Flash’ı çalıştırma izni verirseniz, 2020’nin sonuna kadar çalışır.

Flash gidecekse, onun yerini ne alacak?

Onunla rekabet eden iki ürün vardı, HTML5 ve Silverlight. HTML5, 2 yıl önce Flash’ın yerini almak için yaygın bir şekilde lanse edildi, ancak bu henüz gerçekleşmedi ve artık güncelleme yapmayan Microsoft tarafından oluşturulan Silverlight, 2021’de desteklemeyi bırakacak ve ayrıca yeni sürümleriyle uyumlu olmayacağını da belirttiler. Bu durumda şimdilik HTML5 tek alternatif olarak görülüyor.

HTML5, Steve Jobs’un “Flash Üzerine Düşünceler” başlıklı bir mektup yayınladığı 2010’da büyük bir artış gösterdi ve “Flash’ın video izlemek veya herhangi bir web içeriğini tüketmek için artık gerekli olmadığını” ve “yeni açık standartların yaratıldığını” belirtti. Mobil çağda HTML5 kazanacak gibi duruyor .

Flash’ı Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

Chrome üzerinden siteyi açtığınızda siteyi görüntüleyemiyor olacaksınız. Chrome web tarayıcısında arama çubuğuna yazdığınız domanin yanında bir i harfi göreceksiniz buraya tıklayınız. Açılan pencereden site ayarlarına tıklayınız. Bu sizi ayarlar sayfasına yönlendirecektir. flash player varsayılan olarak engellidir onu aktif ettikten sonra sayfayı yenilediğinizde sayfa çalışır duruma gelecektir.

Son olarak 1996 dan beri kullandığımız flash player’a teşekkür eder. Onu anılarda yaşatacağımızı belirtmek isterim. Bye Bye Flash

 

 

 

 

Fotoğraf arka planı nasıl silinir yazımı okumak için buraya tıklayınız.

× Nasıl Yardımcı Olabilirim?