big data

Big DataBig Data, her gün yapılandırılmış ve yapılandırılmamış, büyük miktarda veriyi tanımlayan bir terimdir. Ancak önemli olan veri miktarı değil. Kuruluşların önemli verilerle yaptığı işlemlerdir. Daha iyi kararlara ve stratejik iş hareketlerine ulaşabilmek için  büyük veri analiz edilrek daha faydalı hale getirilebilinir.

Big Data Çeşitliliği

“Büyük data” terimi nispeten yeni olsa da, nihai analiz için büyük miktarlarda bilgi toplama ve depolama eylemi diyebiliriz. Endüstri analisti Doug Laney’in üç ana başlık altında topladığı big data verilerini ifade ettiği ana akım 2000’li yılların başında ivme kazandı.Volume (Veri Büyüklüğü):Organizasyonlar, Büyük şirket işlemleri, sosyal medya veya makineden makineye veriler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan veri toplar. Geçmişte, bu verileri saklamak bir problem olurdu ama yeni teknolojiler bu yükü hafifletti.

Velocity (Hız):Veri eşi görülmemiş bir hızda akar ve zamanında analiz edilmelidir. Verinin bu muazzam hızı karşısında ihtiyaç duyulan işlem sayısı ve çeşitliliğinin de aynı hızda artması demektir.

Variety (Çeşitlilik): Veriler, geleneksel veritabanlarındaki yapılandırılmış, sayısal verilerden yapılandırılmamış metin belgelerine, e-postaya, videoya, sese, ve finansal işlemlere kadar her tür formatta sunulur.

Günümüzün verileri birden fazla kaynaktan geliyor, bu da sistemlerle veri arasında bağlantı kurmayı, eşleştirmeyi, temizlemeyi ve dönüştürmeyi zorlaştırıyor. Bununla birlikte, ilişkilerin, hiyerarşilerin ve çoklu veri bağlantılarının bağlanması ve ilişkilendirilmesi gerekir veya verileriniz hızla kontrolün dışına çıkabilir.

 

 

nikola tesla beklan toplak dijital medya big data büyük veri

 

 

Büyük Verinin Büyük Potansiyeli

Küresel düzeyde yaratılan ve depolanan veri miktarı neredeyse düşünülemez miktarlarda ve büyümeye devam ediyor. Bu, verilerinden önemli bilgiler elde etmek için bu büyük potansiyeli doğru ve akılcı kullanmak geliyor. Bu büyük potansiyelin halen küçük bir kısmı analiz ediliyor. Veri miktarı o kadar hızlı büyüyorki sadece 2 sene sonra kişi başı düşen veri miktarı 1.7 megabyte civarında olacak. Veriler doğru ve hızlı analiz edildiği zaman kredi kartımızdaki dalgalanmanın aslında özel hayatımızda ki bir olayı aydınlattığı çok defa görülmüştür. İndirim kartı adı altında marketlerin verdiği küçük kartlar aslında verilerimizi almak için uyguladıkları bir uygulamadan başka birşey değildir.

Big Data Neden Bu Kadar Önemli?

Bilgi her zaman en değerli hazinedir. Günümüzde en değerli hazine analiz edilebilen verileridir. Bu yüzden özellikle tüm kobilerin verilerini doğru toplaması, kullanması, analiz etmesi ve güvenli bir şekilde saklaması gerekiyor. Peki bu kadar önemli olması sebebi nedir derseniz Bu veriler firmalara büyük faydalar sağlamaktadır. Bu faydaların karşığılı muhasebe kayıtlarında çok net görünür hale gelmektedir. Aynı zamanda hedef kitleyi daha iyi tanıyarak daha sağlıklı ve verimli etkileşim sağlamaktadır.

Büyük veri’nin önemi, ne kadar verinin bulunduğuna değil, onunla ne yaptığınıza ilgilidir.Büyük verinin önemli faydaları arasında

  1. maliyet azaltmalarını,
  2.  zaman azaltımlarını,
  3. yeni ürün geliştirme ve optimize edilmiş teklifler
  4. doğru karar vermeyi sağlayan analizler
  5. Gerçek zamanlı olarak hataların, sorunların ve kusurların temel nedenlerini belirleme.
  6. Müşterinin satın alma alışkanlıklarına dayanarak satış noktasında kuponlar oluşturma
  7. Tüm risk portföylerini dakikalar içerisinde yeniden hesaplamak.

yüksek güçlü analitiklerle büyük veriyi birleştirdiğinizde, bu saydığım faydalardan yararlanabilirsiniz.

Şirketinizin büyüklüğü ne kadar olursa olsun işinizi veri odaklı büyütmek işletmeniz için en sağlam yoldur; çünkü deneme yanılma yönteminden öte direk verilerin ışığında net bilgilerle şirketinize optimal faydayı sağlamış olursunuz.

Uluslararası yönetim danışmanlığı firması McKinsey’ in yaptığı çalışmalar sonucunda big data’ yı kullanan işletmelerin cirolarının %60 civarında artırdığını ortaya koymuştur. Yapılan başka bir araştırmaya görede şirketlerin %70’inden fazlası big data’ya yatırım kararı almıştır.

Sonuç olarak büyük veri sayesinde en küçük işletmeye büyük farklar yaratacak bu muazzam gücü sizde şirketiniz için kullanmalısınız. Gelecek de büyük veri ve yapay zekayı bir arada göreceğiz. İnanılmaz hızda büyüyen büyk veriyi en hızlı ve doğru şekilde analiz edip doğru kararları almamızda yapay zekanın gelişimi büyük rol oynacaktır.

 

 

[siteorigin_widget class=”Advanced_Ads_Widget”][/siteorigin_widget]
× Nasıl Yardımcı Olabilirim?